Delovna skupina za dostopnost in enakopravnost
Delovna skupina za dostopnost in enakopravnost (DSDE) je prvo delovno telo, ki smo ga ustanovili na ZOPS. Namen DSDE je analiza, obravnava in oblikovanje predlogov za izboljšanje stanja na področju čakalnih vrst, dostopnosti do zdravstvenih storitev, enakopravnost dostopa za vse paciente, zlasti tudi za tiste z oviranostmi, uveljaljanje ustavne pravice do zdravstvene in socialne oskrbe za vse prebivalce Republike Slovenije.
Upravni odbor ZOPS je Delovno skupino za dostopnost in enakopravnost ustanovil na svoji drugi seji 17. avgusta 2022. DSDE je nato z intenzivnim delom v septembru in oktobru 2022 pripravila osnutek dokumenta Stališča o dostopnosti in enakopravnosti. Skozi oktober, november in december je DSDE vodila usklajevanje Stališč z vsemi člani ZOPS, z zunanjimi strokovnjaki in tudi z Upravnim odborom. UO ZOPS je nato Stališča potrdil na svoji 4. seji 4.1.2023, javnosti pa smo jih predstavili 9.1.2023.
V delovni skupini so trenutno naslednji člani:
Larisa Hajdinjak, Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije, predsednica DSDE
Alenka Babič, Zveza društev koronarnih društev in klubov Slovenije
Jan Koren, Društvo psoriatikov Slovenije
Tilen Recko, Društvo Altra
Franc Hočevar, Društvo uroloških bolnikov Slovenije
Tina Belej, Slovensko društvo Transplant
Goran Makar, Društvo Celiac Slovenija
dr. Dejan Bregar, Društvo za zdravje naroda
dr. Urška Gašper Oblak, Zveza slovenskih društev za boj proti raku
dr. Marko Vudrag, Ko-Rak, društvo za boj proti raku in drugim kroničnim boleznim
Gorazd Koletnik, Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi
Meta Stošicki, Društvo Trepetlika
Andrej Potočnik, Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije
Predstavitvi Stališč v januarju 2023 je sledila ustanovitev “sestrske” skupine 5 medresorskih partnerjev: MZ, ZZZS, ZZS, NIJZ in ZOPS, ki se od januarja 2023 naprej ukvarja z uvedbo 7 ukrepov iz Stališč DSDE. Javnost je izmed 7 ukrepov še najbolj znana ustanovitev Nacionalnega klicnega centra za paciente na številki 0 801 801 1. marca 2023. Delo v medresorski skupini je po oceni vseh vključenih partnerjev v letu 2023 (stanje november 2023) potekalo dobro, v kratkem pričakujemo nekatere bistvene novosti, s tem pa tudi premike naprej na področjih dostopnosti in enakopravnosti.