CityMove: globalna pobuda za spodbujanje telesne dejavnosti in boj proti nenalezljivim boleznim v urbanih okoljih
Mestna okolja po vsem svetu se spopadajo z resnimi izzivi v boju proti nenalezljivim boleznim, kot so srčno-žilne bolezni, kronične bolezni dihal, sladkorna bolezen in rak. Te bolezni večinoma izvirajo iz okoljskih in življenjskih dejavnikov, ki so značilni za mestno okolje, kot so sedeči način življenja, nezdrava prehrana in onesnažen zrak. Nenalezljive bolezni predstavljajo vodilni vzrok smrti na svetu, pri čemer je telesna aktivnost ena od štirih ključnih zdravstvenih praks, ki lahko zmanjšajo njihovo breme.
Projekt CityMove (City-based interventions to stimulate active Movement for health), ki se je začel januarja 2024, sistematično preučuje, spodbuja in podpira 13 intervencij na področju telesne aktivnosti v šestih mestih na treh celinah - Evropi, Afriki in Latinski Ameriki. Pri tem se opira na globalni akcijski načrt Svetovne zdravstvene organizacije za telesno aktivnost (GAPPA), ki načrtuje zmanjšanje fizične neaktivnosti za 15% do leta 2030 in razvija okvir za vrednotenje, ki bo spodbujal razširljivost in prenosljivost pristopov.
Projekt CityMove si prizadeva ustvariti aktivna in bolj zdrava mestna okolja, ki lahko znatno zmanjšajo razširjenost nenalezljivih bolezni. Vključuje devet organizacij (med temi je Zdravstveni dom Ljubljana) in več kot petdeset mednarodnih raziskovalcev.
Vljudno vas prosimo, da do 30. junija izpolnite ta vprašalnik, ki je namenjen vsem, ki podpirajo programe telesne dejavnosti v Ljubljani.
Povezava na vprašalnik: https://survey.alchemer.com/s3/7675765/CITY-MOVE-SL
Ko bodo rezultate vseh vključenih mest analizirali raziskovalci projekta CityMove, vas bomo o tem obvestili.
Za več informacij obiščite spletno stran projekta: https://citymove.info.
Za sodelovanje se vam iskreno zahvaljujeva.
Izr. prof. dr. Zoran Vaupot
Član projektne skupine za povezavo z mestom
Prof. dr. Zalika Klemenc Ketiš
Nacionalni vodja projekta CityMove