#glaspacientu - Splošna bolnišnica Novo mesto in Zdravstveni dom Novo mesto

Novo mesto, 13.9.2023

Svetovni dan varnosti pacientov 2023:

»GLAS PACIENTU!«

Izjava za javnost ob Dnevu odprtih vrat Splošne bolnišnice Novo mesto

in Zdravstvenega doma Novo mesto 15.9.2023

Varnost pacientov je najpomembnejša pacientova pravica in ena najpomembnejših vrednot nacionalnih zdravstvenih sistemov. Svetovna zdravstvena organizacija posveča temu področju posebno pozornost, zato je leta 2019 17. september razglasila za »Svetovni dan varnosti pacientov.« Aktivnosti letošnjega mednarodnega dneva potekajo pod geslom: «Glas pacientu!« in so namenjene ozaveščanju prebivalstva o pomenu kakovosti in varnosti v zdravstvu, opolnomočenju pacienta skozi upoštevanje njegovega glasu in spremembam kulture varnosti.

Splošna bolnišnica Novo mesto in Zdravstveni dom Novo mesto, osrednji zdravstveni ustanovi na Dolenjskem, se že dolga leta povezujeta v skupnih prizadevanjih za varno in kakovostno zdravstveno obravnavo prebivalcev. S pacienti in njihovimi svojci si prizadevata razvijati partnerski odnos, saj se zavedata pomena tvornega sodelovanja in soustvarjanja kakovostnega in varnega življenja z vsemi deležniki – različnimi organizacijami, šolami, lokalnimi skupnostmi in posamezniki.

Letos se na pobudo Zveze organizacij pacientov Slovenije pridružujeta številnim zdravstvenim ustanovam, ki bodo obeležile Svetovni dan varnosti pacientov z različnimi aktivnostmi. V sodelovanju z Društvom Celiac Slovenija in Društvom koronarnih bolnikov Dolenjske in Bele krajine bosta v petek, 15. septembra 2023 skupaj organizirala Dan odprtih vrat.

Med 10. in 14. uro bo na stojnicah v Splošni bolnišnici Novo mesto in v Zdravstvenem domu Novo mesto predstavilo svoje delovanje 24 regijskih društev s področja zdravstva: Trepetlika - društvo oseb s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami, Društvo oseb z izgubo sluha Dolenjske in Bele krajine in tolmačica slovenskega znakovnega jezika, Spominčica Alzheimer Slovenija - Društvo Spominčice Dolenjske, Združenje MS Slovenije - dolenjska podružnica, Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije, Celiac Slovenija - društvo bolnikov s celiakijo, Nefro - Društvo ledvičnih bolnikov Dolenjske in Bele krajine, Društvo za osteoporozo Dolenjske, Društvo atopijski dermatitis, Rdeči križ Slovenije - OZ Novo mesto, Slovensko društvo Hospic - OO Dolenjska, Bela krajina in Posavje, Društvo paraplegikov Dolenjske, Bele krajine in Posavja, Invalidsko društvo ILCO Novo mesto, Društvo šola zdravja - podružnica Novo mesto, Društvo Liga proti epilepsiji - območna skupina za samopomoč oseb z epilepsijo Dolenjske regije, Medobčinsko društvo invalidov Novo mesto, Društvo amputirancev Novo mesto, Društvo Življenje brez nasilja Novo mesto, Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Novo mesto, Metuljčica - društvo za pomoč pri obolenjih ščitnice, Društvo diabetikov Novo mesto, Društvo revmatikov Slovenije - Podružnica Dolenjske in Bele

krajine, Društvo svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije in Društvo koronarnih bolnikov Dolenjske in Bele krajine.

Na slavnostni otvoritvi dogodka, ki bo ob 10. uri pred upravno stavbo bolnišnice, bodo o pomenu zagotavljanja varnosti pacientov v zdravstvu spregovorili Goran Makar, predstavnik Zveze organizacij pacientov Slovenije, doc. dr. Milena Kramar Zupan, direktorica SB NM, mag. Alenka Simonič, dr. med., direktorica ZD NM in Gregor Macedoni, župan MO Novo mesto, v programu pa bodo sodelovali dijaki SZKŠ Novo mesto, ki pod vodstvom mentorice Glorie Šepec sodelujejo tudi pri organizaciji in izvedbi dogodka.

Ob 10.45 bo v bolnišnici organizirana delavnica »Glas pacientu,« na kateri bo Tatjana Pavlin, dr. med., predstavnica bolnišnice za kakovost, predstavila rezultate raziskave PREMS o izkušnjah pacientov z zdravstvenimi obravnavami, ob 12. uri pa ji bo v Šolskem centru Novo mesto sledila okrogla miza »Zagotavljanje varnosti pacientov skozi glas pacienta.« Osrednji gost okrogle mize bo gospod Jože Okoren, predsednik Društva paraplegikov Dolenjske in Bele krajine, v pogovoru pa bodo sodelovali še doc. dr. Milena Kramar Zupan, mag. Alenka Simonič, dr. med., Tatjana Pavlin, dr. med., spec. pediatrije., Mateja Povhe, županja občine Trebnje in Andrej Kavšek, župan občine Črnomelj. Pogovor bo usmerjal Boštjan Kersnič, dr. med., spec. nefrologije, v. d. strokovnega direktorja SB NM.

Zveza organizacij pacientov Slovenije je ob Svetovnem dnevu varnosti pacientov izdala zgibanko, ki pacientom na laičen in enostaven način predstavlja 5 korakov za njihovo večjo varnost. Dostopna bo v vseh zdravstvenih zavodih in na spletu.

V znak podpore Svetovnemu dnevu varnosti pacientov bo v nedeljo, 17. septembra zvečer, v občinah po vsej Sloveniji pomemben spomenik, zgradba ali most osvetljen z oranžno barvo in modrim napisom: »Varnost pacientov.«

Zdravstveni dom Novo mesto

Mag. Alenka Simonič, dr. med., direktorica