Naloge izvajalcev glede ZZKZ

Na Brdu pri Kranju je 7. februarja potekal posvet z naslovom Naloge izvajalcev zdravstvene dejavnosti pri upravljanju in vodenju kakvosti v zdravstvu. Med predavatelji in udeleženci smo opazili razhajanje v tem, ali novi Zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu (ZZKZ) prinaša vsebinsko novosti v korist pacientov in tudi zdravstvenega osebja.

V Zvezi organizacij pacientov Slovenije (ZOPS) so na srečanju nastopili trije predstavniki našega Odbora za varnost pacientov in kakovost v zdravstvu (OVK), dr. Andrej Robida, ga. Biserka Simčič in g. Franci Gerbec.

V ZOPS se ne strinjamo z idejo o tem, da smo lahko zadovoljni s stanjem, kakršno je, ter da je novi ZZKZ večja nevarnost kot priložnost. Našemu stališču, da za paciente ni dovolj kakovostno poskrbljeno potrjujejo statistike, posamični primeri in naše izkušnje pri soočanju vodstev ustanov z najhujšimi primeri, pri katerih ne pride niti do opravičila ustanov v obliki preprostih besed “žal mi je” ali “žal nam je”. Ne zagovarjamo stališča, da je potrebno za smrt ali neugoden izid zdravljenja nekoga okriviti, trdimo le, da je nepravično in nepravilno, da v dialog zdravstveni izvajalci ne sprejmejo pacientov, sorodnikov ali drugih oškodovancev. Razumemo tudi, da je na strani izvajalcev prisoten strah pred maščevanjem, obtoževanjem ali izgubo delovnega mesta. Zato ZOPS jasno zastopa stališče, da ob ZZKZ čimprej potrebujemo tudi Zakon o nekrivdni odškodnini in dekriminalizacijo zdravstvene napake.

Nazadnje vsem sporočamo, da je ključ v spremembi kulture. Zakon sam kulture ne bo spremenil. Niti ne trdimo, da se morajo spremeniti edino izvajalci. Vsi se moramo spremeniti. V dobro vseh nas.

Previous
Previous

Štefanija L. Zlobec za Slovenko leta 2024

Next
Next

Robert Ljoljo na obisku pri ZOPS